Najbardziej i najszybciej z najnowszej technologii robotów korzysta branża spawalnicza. Spawalictwo to dziedzina przemysłu, która najlepiej potrafi wykorzystać dobrodziejstwa tak nowoczesnej technologii, jakim są roboty. Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze to coraz częstszy widok z zakładach pracy. Zakłady pracy mogą pozwolić sobie na zakup takiego sprzętu z racji przystępnej ceny oraz najnowszej technologii, która wyszła poza przemysł motoryzacyjny. Zrobotyzowane stanowiska pracy kojarzą się wyłącznie z wielkimi fabrykami motoryzacyjnymi, głównie z produkcją samochodów. W chwili obecnej małe i średnie przedsiębiorstwa słusznie wykorzystują precyzję robotów na stanowiskach spawalniczych.
Użycie zmechananizowanego stanowiska pracy wymusiły oczekiwania klientów na szybki i dobrej jakości produkt. Dzięki robotyzacji spawania jakość pracy podnosi się a koszty pracy maleją. Firmy sięgają po roboty również ze względu brak wykwalifikowanych spawaczy w zawodzie. Likwidacja szkół zawodowych przyczyniła się do tego stanu. Odwracając sytuację, robotów nie musimy przyuczać do zawodu i uczyć obsługi maszyn. Firmy oszczędzają w ten sposób na szkoleniach i kursach bhp. Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa pracy w tym zawodzie jest niezbędne, robotów nie obowiązuje. Roboty pracują bez przerwy, utrzymują stały poziom jakości oraz zwiększają elastyczność pracy – może być wykorzystywany do kilku czynności na raz. Zrobotywowane stanowiska pracy to również dbanie o środowisko. Praca robotów obliczona jest na redukcję odpadów do minimum oraz zmniejsza powierzchnię potrzebną do produkcji.
Zakup robota spawalniczego wiąże się z mniejszym zatrudnieniem pracowników w zakładzie pracy. Wydajność robota przekłada się na precyzyjny efekt końcowy. Firmy, które zakupiły roboty do pracy spawalniczej, po 2 latach decydują się na ponowny zakup robota spawalniczego. Wybór takiego robota należy do trudnych decyzji, ponieważ oferta na rynku robotyzacji jest coraz większa. Decydując się na robota spawalniczego należy zwrócić uwagę na:
- zasięg pracy robota
- dokładność i powtarzalność ruchów
- oprogramowanie
- źródło zasilania
- liczbę osi programowalnych i stopni swobody
- opcje spawalnicze
- urządzenia zabezpieczające.
Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze będą potrzebowały specjalistów od programowania tych robotów. Na rynku pracy możemy spotkać się z stanowiskiem pracy: programista operator robota spawalniczego czy automatyk/programista PLC. Potrzebni są programiści a nie spawacze. I raczej w tym kierunku będzie zmierzała branża spawalnicza.