Czy spawarka to dobry prezent pod choinkę?

Cóż, trudno odpowiedzieć na to pytanie. Spawarka transformatorowa nie służy jedynie zawodowym spawaczom. Bardzo często w domowym zaciszu niektórzy mężczyźni wykorzystują spawarkę do lekkich czynności spawalniczych jak przyspawanie zawiasów czy innego żelastwa. Niech Panowie próbują swoich sił!

Spawarki dla amatorów możemy podzielić na następujące kategorie:

Spawarki inwertorowe

Spawarki inwertorowe charakteryzują się lekką wagą i niewielkimi wymiarami. Zazwyczaj cechują się dużą tolerancją na spadki napięć i wysoką sprawnoscią. Niestety w razie naprawy wymagają wiedzy specjalistów (jak każdy sprzęt). Ponadto zużywają mało prądu i są mało wrażliwe na jakość używanych elektrod.

Spawarki transformatorowe

Spawarki transformatorowe to idelane urządzenie spawalnicze o prostej budowie, ale z wieloma wadami: słaba stabilność pracy, duży pobór prądu, a jakość spawania uzalezniona jest od jakości elektrod. Ale w przeciwieństwie do spawarek inwertorowych posiada niewielką wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne.

Wybierając spawarkę musimy pamietać o jednej zasadzie: im cięższa, tym lepsza.

Amatorskie spawanie w garażu nie wymaga dużych nakładów finansowych dlatego amatorom polecamy spawarki transformatorowe. Okazyjne spawanie nie musi kojarzyć się z wielkimi nakładami czasowymi i finansowymi.

Natomiast dla profesjonalistów mamy aż trzy rodzaje spawarek do wyboru.

Spawarka MIG-MAG (migomat)

Spawarka MIG-MAG (migomat) do spawania używa osłony gazu. Taki typ spawarki sprawdzi się przy spawaniu grubszego aluminium oraz różnego rodzaju metali. W warunkach domowych również otrzymamy dobrej jakości spaw. Najczęściej migomaty wyposażone są w regulację prędkości podawania drutu, przełącznik spawania punktowego oraz testy gazu i drutu.

MMA

MMA do spawania wykorzystuje elektrody otulone. Ważne jest aby stosować wysokiej jakości elektrody, gdyż ulegają spaleniu. Niektóre modele posiadają dodatowe funkcje jak HOT START, ARC FORCE i F.A.N.

TIG

TIG – metoda do której używa się elektrody nietopliwej i dzięki temu uzyskujemy spoinę wysokiej jakości. Najczęściej stosowana do spawania aluminium i stali wysokostopowych. Ponadto wszystkie spawarki TIG mają możliwość przełączenia się na MMA. Również mogą posiadać dodatkowe funkcje jak AC/DC, TIG HF i Puls.

Wybierając każdą spawrkę musimy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • amperaż
  • sprawność
  • zasilenie
  • mobilność
  • podajnik drutu
  • rodzaj i średnicę elektrody.

Kto z Panów dostanie w tym roku spawarkę na gwiazdkę? Jeśli tak, to życzymy samych sukcesów w spawaniu.

Podobne artykuły