Czy roboty spawalnicze zastąpią spawaczy?

Robotyzacja procesów spawalniczych w przemyśle niesie ze sobą znaczny wzrost precyzji i wydajności. Dedykowane, zrobotyzowane stanowiska spawalnicze są w stanie dokonywać procesu spawania bez fizycznego udziału ze strony pracownika. Roboty spawalnicze wykonują spawy o znacznie większej precyzji niż pracownicy ludzcy, i znacznie bardziej wydajnie niż ma to miejsce w przypadku spawania ręcznego. Asystowane przez wieloosiowe platformy i stacje czyszczące, roboty spawalnicze pozwalają na łatwe pozycjonowanie spawanego materiału w pożądanej orientacji i niwelują konieczność częstej wymiany drutu.

Roboty spawalnicze są znacznie bezpieczniejsze niż spawanie ręczne, posiadają czujniki antykolizyjne zabezpieczające przed kolizjami, odpowiednie czujniki, kurtyny, przyciski i lampki sygnalizacyjne, aby upewnić się, że proces będzie się cechował znacznie mniejszą szansą na wypadek niż spawanie ręczne. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko poparzenia łukiem elektrycznym i zniwelowane są koszty zdrowotne związane z pogorszeniem wzroku występujące w wyniku spawania ręcznego.

Roboterschweißen

Niemal wszystkie metody spawania są łatwo realizowane przy pomocy robotów spawalniczych, niwelując stosunkowo wysoki próg umiejętności manualnych, które są niezbędne w przypadku ręcznego spawania przy użyciu owych metod. Odpowiadając na pytanie, czy roboty spawalnicze zastąpią spawaczy manualnych, należy odpowiedzieć zdecydowanie twierdząco. Wiedza spawalnicza nie stanie się jednak bezużyteczna. Zmieni się sposób jej wykorzystywania. Dostosowywanie parametrów procesu spawalniczego do danego zadania nadal będzie zadaniem wykwalifikowanego pracownika z krwi i kości.

Pojawi się także potrzeba monitorowania spawania zrobotyzowanego. Osoby posiadające kompetencje do doglądania wielu ekranów monitorujących parametry procesu spawania, reagowania na ostrzeżenia oraz błędy, przeprowadzania analizy tabelarycznej dokumentacji przedstawiającej średnie wartości parametrów odpowiednich procesów oraz obsługujące eksport i prezentację tych danych z pewnością będą mogły liczyć na to, że umiejętności będą coraz bardziej pożądane.

Korzyści z robotyzacji procesu spawania dotyczą zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników. Roboty spawalnicze pozwalają na znaczne zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa spawania.

Podobne artykuły