Stal ocynkowana

Stal ocynkowana jest to stal pokryta warstwą cynku w celu zabezpieczenia jej przed korozją. Warstwa cynku chroni stal przed korozją przez wiele lat, nie wymaga żadnej konserwacji, a jednocześnie przedłuża jej przydatność i trwałość. Ponadto nadaje stali pożadane walory estetyczne przez nałożenie na warstwę cynku dodatkowej warstwy lakieru lub farby.

Antykorozyjność powłok cynkowych jest specyficzna. Specyficznosć polega na tym, że cynk tworzy bardzo odporne i trudno rozpuszczalne powłoki kryjące, które powstają podczas kontaktu z powietrzem i wodą. Powłoki te składają się z zasadowego węglanu cynk odpowiedzialnego wyłącznie za ochronę przed korozją stali.

Powłoki cynku mogą być zróżnicowane pod względem grubości, połysku, przyczepności czy gładkości i zależą od składu chemicznego, głównie od zawartości węgla, krzemu i fosforu. W przypadku węgla i krzemu nie może ich być więcej niż 0,5%.

Proces cynkowania chroni stal przed korozją spowodowaną działaniem wody i powietrza. Cynkowanie stosuje się w przemyśle, a najwięcej w przemyśle samochodowym i lotniczym i budowlanym.

Podobne artykuły