Wynalezienie metalu

Pierwszym wynalezionym przez człowieka metalem była miedź. Stało się to ok. 5500 lat p.n.e. na terenie dzisiejszego Iranu. Od tego momentu rozpoczyna się epoka miedzi, zwana też eneolitem lub chalkolitem – okres przejściowy między epoką kamienia a epoką brązu.

Pierwsi hutnicy jako rudy miedzi użyli malachitu, a wytapianie metalu polegające na podgrzewaniu rudy do momentu aż metal wypłynie stało się techniką, która później posłuży do wytapiania innych metali.

Warto zauważyć, że w użyciu ciągle były narzędzia wykonane z kamienia, czy krzemienia. Pozostały one w użyciu przez kolejne setki lat, gdyż miedź, która była co prawda metalem plastycznym, dającym się kuć i odlewać, okazała się jednocześnie zbyt miękka do wykonania toporków i innych narzędzi.

Dopiero wynalezienie brązu, czyli stopu miedzi z cyną, dwa tysiące lat później dało szansę na produkcję stosunkowo trwałych narzędzi: siekier, młotów, motyk, sierpów, noży, a także broni: toporów, ostrzy do włóczni, grotów oraz elementów pancerzy.

Wynalezienie brązu, które umożliwiło produkcję przedmiotów wielokrotnego użytku, było momentem przełomowym i znacznie przyśpieszyło rozwój cywilizacji. Dopiero jednak epoka, która miała dopiero nadejść – epoka żelaza – oraz rozwój metalurgii doprowadziły do powstania świata, którym obecnie się cieszymy…

źródła:

  • Wikipedia
  • Rodnej Castleden „Wydarzenia, które zmieniły losy świata”

Podobne artykuły